środa, 27 czerwca 2018

#WakacjezSoyLuna3 - #SobreReudas - na kołach - Wrotki. Co to?


#WakacjezSoyLuna3 - #SobreReudas - na kołach - Wrotki. Co to?
Zaczynamy pierwszą nową, wakacyjną serię, a mianowicie "Sobre Reudas - na kołach". Jak pewnie większość osób wie, że seria będzie dotyczyć wrotek oraz wszystkiego co z nimi związane. Jak wiadomo serial skupia się na wrotkach. Ale nikt nie wie, że wrotki istniały już dużo wcześniej. Jaka jest ich historia? Co mają wrotki w sobie? Na te wszystkie pytania znajdziecie odpowiedzi niżej! Zapraszam do dalszego czytania!


W porównaniu z łyżwami, historia wrotek a właściwie "ziemnych łyżew", nie jest już taka długa.
Pierwszy prototyp wrotek, które prawdopodobnie mogły być naśladownictwem łyżew, powstał już w XVIII wieku, czyli prawie 300 lat temu.
Ich projektantem był Holender Hans Brikner.
Merlin
Jego sprzęt był prawdopodobnie na tyle nieudany, że do historii, jako wynalazca wrotek, wszedł belgijski producent ... instrumentów muzycznych, John Joseph Merlin (urodzony w 1735 roku), który swe pierwsze wrotki na metalowych kółkachskonstruował około 1760 roku.

Użył ich po raz pierwszy w trakcie maskarady. Kroniki twierdzą, że wjechał na swoich wrotkach do sali balowej, grając jednocześnie na skrzypcach. Spowodował straszny karambol (rozbił największe kryształowe lustro na sali warte ponad 500funtów i połamał skrzypce), gdyż nie opanował należycie sztuki hamowania ani skręcania.

Trzydzieści lat później, inny Belg van Lede, pierwszy zaprojektował rolki, które miały dwa kółka. Wskazuje to na to, że inspiracją dla ich twórcy były zapewne łyżwy. Następnie Francuz Petibled dołożył do nich jeszcze jedno kółko. 

Patent na wrotki przyznany został w 1812 roku. 
W 1823 roku Anglik Robert John Tyers - sprzedawca owoców - unowocześnił wynalazek. Jego "Volitos" miały pięć małych kółek ustawionych w jednym rzędzie, dodał też przedni hamulec. 


stare wrotki
Pierwsze wrotki na czterech kółkach, prototyp współczesnych, opatentował w 1863 roku James Plimpton z Nowego Jorku. Każda para wrotek miała dwie pary bukszpanowych kółek i amortyzowane były kauczukową podkładką. Były tak skonstruowane, że pozwalały na wykonywanie całkiem skomplikowanych figur.

Praktycznie, już w latach 1870-1880 wrotkarstwo weszło w okres burzliwego rozwoju i upowszechniania się na świecie.

 W 1876 roku powstała pierwsza publiczna wrotkarnia w Cincinatti (USA), a w roku 1877 w Berlinie. W 1909 roku w Niemczech wyprodukowano 500.000 par wrotek, a liczba wrotkarni w tym czasie wzrosła tam do siedemdziesięciu. Już wtedy masowo jeżdżono tam na wrotkach tańcząc, grając w hokeja i ścigając się. Jeździły dzieci i dorośli, a nawet kobiety grały w piłkę nożną jeżdżąc na wrotkach. Wrotki znajdowały zastosowanie nawet w operze i balecie, kiedy trzeba było naśladować jazdę na łyżwach. Mimo drewnianych kółek, wrotek często używano w biurach, gdzie ułatwiały pracę licznym gońcom. 

wrotki czy może rolki?
Dopiero amerykański wynalazca - Richardson w 1980 roku zastosował łożyska kulkowe, a kółka pokrył gumą i kauczukiem. 
Kolejny wielki krok w udoskonalaniu wrotek zawdzięczamy ... słynnemu wynalazcy i konstruktorowi w dziedzinie badań kosmicznych, Amerykaninowi Wernerowi von Braun i jego współpracownikom, którzy w latach 60-tych odkryli poliuretan, materiał syntetyczny do uszczelniania rakiet. Jego właściwości (twardość, a zarazem działanie amortyzujące wstrząsy, przyczepność i trwałość) okazały się niezastąpione do produkcji kółek wrotkarskich, które do dziś są wytwarzane w większości z tego tworzywa.


Wrotki składają się z 4 elementów:
  • But - można sobie dobierać różne rodzaje butów w zależności od gustu i rozmiaru. Służy do utrzymania stopy w pionie.
  • Hamulec tzw. stoper - służy nie tylko do hamowania, ale również amortyzacji lub różnych trików wrotkarskich. Ciekawostką jest to, że im mniejszy hamulec tym więcej trików możemy wykonywać.
  • Szyna - służy do łączenia dwóch elementów, czyli kółek i buta. Również do niej jest doczepiany hamulec. Jest to najważniejsza rzecz w całej budowie.
  • Kółka - jak wiadomo, nikogo to nie zdziwi we wrotkach mamy cztery kółka. Tak samo jak z butem możemy wybierać rodzaj, kolor we własnym guście. Są różne rodzaje kółek, szersze, węższe itd. To kwestia do waszej dyspozycji. 


Podsumowanie:
Jak widzicie ten pierwszy post był bardziej wprowadzający do serii. Było dużo pisania, ale chciałam Wam nakreślić całą historię wrotek. Nie chcę, by posty były bardzo długie, ponieważ ciężko się to czyta. Poza tym to posty wakacyjne, więc wiadomo, że na wakacjach raczej czytamy tylko to co chcemy. Ale już następne posty będą bardziej nawiązujące do serialu niż ten, przynajmiej znacie całą budowę wrotki i wiecie, jakie były ich początki.  

Mam nadzieję, że ten post się Wam spodobał. Może wy macie jakieś pomysły na posty z tej serii? Lubicie jeździć na wrotkach? Dajcie znać w komentarzach!

4 komentarze:

  1. Fajny post ��
    Mam pytanie, czy będzie opracowanie zapowiedzi nowych odcinków 3 sezonu?

    OdpowiedzUsuń
  2. Post świetny :) oby więcej takich ciekawostek :)
    Ja kocham jeździć na wrotkach <3 nawet po upadku dalej trenuję *-*
    A wiadomo gdzie można kupić takie wrotki z hamulcami jak u Luny? Chodzi głównie o hamulec jak u nich :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

      Usuń